Reisenwitz: Jak wyłączenie Silk Road uczyniło wszystkich mniej bezpiecznymi
W 2013 r. rząd Stanów Zjednoczonych zamknął Silk Road. W 2025 twórca strony, Ross WIlliam Ulbricht, został ułaskawiony. Czy jednak wojna z narkotykami skończyła się zwycięstwem rządu USA?
Metodologia szkoły austriackiej
Caroll: Jaka jest różnica między finansami, księgowością i ekonomią?
Mając do wyboru finanse, księgowość i ekonomię, to właśnie finanse są prawdopodobnie najbardziej związane ze światem biznesu i giełdą.
Wójtowicz: Libertarianizm a problem finansowania kultury
Nie istnieje żaden fundamentalny powód, dla którego dzieła sztuki nie mogłyby być sprzedawane na wolnym rynku.
Mises: Rząd światowy
Utworzenie ponadnarodowego rządu światowego jest starym pomysłem pacyfistów. Rząd światowy nie jest jednak konieczny do utrzymania pokoju, jeśli wszędzie panuje demokracja i nieskrępowana gospodarka rynkowa.
Block: W obronie spadkobiercy
Jeśli ceni się indywidualność i cywilizację, spadkobierca powinien znaleźć się na piedestale, na który w pełni zasługuje.
Juszczak: Zjednoczyć się dla demokracji. Recenzja książki „Koncern Autokracja” Anny Applebaum
Każde ograniczenie wolności w imię walki z zagrożeniem nie dość, że ogranicza sferę wolności przeciętnych obywateli, to nie ma pewności, że gdy „zagrożenie” zniknie, zostanie zniesione.
Rothbard: Patenty i prawa autorskie
Podstawowa różnica między patentami i prawami autorskimi nie polega więc na tym, że te pierwsze dotyczą urządzeń mechanicznych, a te drugie utworów literackich.(...) Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że prawa autorskie są logicznym atrybutem prawa własności na wolnym rynku, podczas gdy patenty są monopolistycznym pogwałceniem tego prawa.
Nowa praca licencjacka o austriackiej szkole ekonomii!
Pragniemy zaprezentować pracę licencjacką p. Jerzego Stajkowskiego pt. „Funkcja przedsiębiorczości w gospodarce: analiza na przykładzie prac Josepha Schumpetera i Israela Kirznera”
Rapka: Czy inflacja z lat 70. w USA była spowodowana brakiem ropy?
Dostępność ropy rosła zarówno na świecie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Tak więc to nie spadek dostępności ropy odpowiadał za wzrost jej cen. A z tego powodu lepiej szukać przyczyn wzrostu cen ropy po stronie popytu, a nie jej podaży.
Machaj: Nie ma czegoś takiego jak jasna strona mocy?
Konfliktu przedstawionego w Gwiezdnych wojnach nie należy postrzegać jako ewolucyjnego biegu wytyczanego przez dwie przeciwstawne siły: Jedi z jednej strony i Sithowie z drugiej.
Gordon: Jak Matt Zwolinski próbuje obalić Rothbarda
Argument Rothbarda wskazuje na to, że istnieją tylko trzy sposoby teoretycznego ujęcia własności. Alternatywa Zwolinskiego nie jest teorią własności, ale raczej opisem tego, jak poszczególne społeczeństwa alokują dane wiązki praw
Boettke: Pięćdziesiąt lat „Nobla” dla Hayeka
Sądzę, że wykład noblowski Hayeka jest najbardziej krytycznym wykładem skierowanym wobec naukowego establishmentu, wygłoszonym w historii tych uroczystości. Szarlatani, tyrani, niszczyciele — trudno wyobrazić sobie ostrzejsze potępienie.
Munger: Dlaczego prywatne zarządzanie uczyni Twoje życie swobodniejszym
No właśnie, dlaczego?
Metodologia ekonomii głównego nurtu
Olschwang: Krytyka ekonomii „czarnej skrzynki”
Krytyki ekonomii głównego nurtu ciąg dalszy.
Juszczak: Co jest nie tak z ekonomią Pettisa i Kleina?
Kontynuacja recenzji książki „Wojny handlowe to wojny klasowe” Matthewa C. Kleina i Michaela Pettisa, wydanej przez Wydawnictwo Prześwity
Juszczak: Wojny klasowe wszystkich ze wszystkimi? Recenzja książki Matthewa C. Kleina i Michaela Pettisa „Wojny handlowe to wojny klasowe”
W założeniu ambitny, projekt autorów spala się szybko na panewce i pozostawia Czytelnika raczej w chaosie aniżeli z odpowiedziami na pytania ekonomiczne — jasny jest tylko ostateczny kierunek polityczny.
Machaj: Ludzka przywara czy błąd instytucjonalny?
Zamiast raz po raz powstrzymywać każdą osobę wkraczającą na drogę do zniewolenia, powinniśmy po prostu zlikwidować tę drogę. W przeciwnym razie prędzej czy później nasze mechanizmy kontroli i równowagi przegapią kolejnego Palpatine’a.
Sieroń: Pieniądze śmierdzą
Prezentujemy kolejny fragment książki Arkadiusza Sieronia pt. „Jak osiągnąć nieprzebrane bogactwo i finansową niezależność. W weekend – lub trochę dłużej!”.
Manish, Jones: Austriacy i Keynesiści postrzegają niepewność w odmienny sposób
ASE vs Keynsizm, kolejne starcie!
Metodologia szkoły austriackiej
Lach: Naukowe oczywistości i nie-aż-tak-naukowe sposoby dochodzenia do nich
Założenia modelu homo economicus są dalekie od prawdy.