Wywiady

Wybrana kategoria
Wywiady
Pokaż kategorie
Steve_Forbes.jpg

Wywiady

Steve Forbes: Europa i Stany Zjednoczone na drodze do gospodarki centralnie planowanej

Na całym świecie kapitalizm znajduje się pod pręgierzem...

Yang_Co-napędza-postęp-–-państwo-czy-rynek.jpg

Wywiady

Wywiad z Marianem L. Tupy o postępie

Nie wiemy, jak radzić sobie z dobrymi wiadomościami?

Reed_Bohaterowie-siła-charakteru-i-wolność.jpg

Wywiady

Bohaterowie, siła charakteru i wolność

Czego potrzeba, by stać się bohaterem?

Paul-Krugman.png

Wywiady

Nie dla ronda! Menger sprowadził nas na manowce

Wywiad z Paulem Krugmanem

J.G.-Hulsmann.jpg

Wywiady

Oczami Misesa – wywiad z Jörgiem Guidem Hülsmannem

Wywiad przeprowadzony przez Jeffa Deista w ramach „Mises Weekends”

Tucker_Hulsmann.png

Multimedia

Jeffrey Tucker i Jörg Guido Hülsmann - rozmowa o książce „Austriacka szkoła ekonomii”

Rozmowa dotyczy wybitnej książki „The Austrian School of Economics: A History of Its Ideas, Ambassadors, and Institutions”, której autorami są Eugen Maria Schulak i Herbert Unterköfler.

Roger-Garrison.jpg

Wywiady

Austriacki makroekonomista – wywiad z Rogerem Garrisonem, część II

Istnieje ogrom literatury na temat Keynesa i ekonomii klasycznej, ale coś przedstawianego jako model klasyczny to wynalazek przemysłu podręcznikowego. Ten model, którego nie przedstawił żaden faktycznie żyjący klasyczny ekonomista, zakłada m.in. homogeniczność kapitału i stałe nakłady kapitałowe. Zakłada też bardzo statyczne przedstawienie ilościowej teorii pieniądza. Ignoruje istnienie stadiów produkcji. Dzięki stworzeniu takiego chochoła Keynesowska teoria może wyglądać na bardziej zniuansowaną i oświeconą.

Roger-Garrison.jpg

Wywiady

Austriacki makroekonomista - wywiad z Rogerem Garrisonem, część I

Podczas studiów magisterskich bombardowano mnie interpretacją Keynesa zawartą w krzywych ISLM. Dobrze pamiętam dyskusję z moim bratem, w której wytłumaczyłem mu, jak keynesiści zbudowali swój rozszerzony model, który zdominował podręczniki. Wszyscy studenci uczyli się tego modelu, więc chcieli, żeby był on prawdziwy. To mnie niepokoiło. Mój brat — grafik — zapytał się mnie, czy austriacy mają jakiś alternatywny model i musiałem odpowiedzieć, że nie.

Deirdre_McCloskey.jpg

Teksty

McCloskey: Produktywności gospodarki nie można zwiększyć ustawą – rozmowa z Deirdre McCloskey

Rolą państwa było to, że przestało odgrywać rolę. Zasadnicze znaczenie miało to, że państwo przestawało odgrywać rolę w dziewiętnastym wieku, w okresie liberalizmu. Ale potem nastąpił odwrót i zaczęło pojawiać się coraz więcej interwencji państwa w imię nacjonalizmu, socjalizmu i narodowego socjalizmu. Później nastąpił rozwój państwa dobrobytu, który rozpoczął się od Niemiec. Zasada większości rozpowszechniła się. Wyborcy zaczęli postrzegać państwo jako swojego przyjaciela, podczas gdy w osiemnastowiecznej Francji nikt nie uważał króla za swojego przyjaciela

Chiny_male.jpg

Wywiady

Jin: Rothbard i gospodarka rynkowa w Chinach

W programie nauczania chińskich uniwersytetów pojęcie „zachodniej ekonomii” było częścią klasyfikacji opracowanej w zgodzie z ideologicznymi podziałami. Wewnątrz tego pojęcia ujmowało się wszystkie niemarksistowskie podejścia do ekonomii. Od Keynesa po Friedmana. Oczywiście, może wydawać się to dziwne, w końcu Marks też żył na zachodzie.

Kirzner_Pomiędzy-Misesem-a-Keynesem-–-wywiad-z-Israelem-M.-Kirznerem_male.jpg

Wywiady

Pomiędzy Misesem a Keynesem – wywiad z Israelem M. Kirznerem

Trudno znaleźć wśród żyjących współcześnie ekonomistów takiego, który byłby bliższy szkole austriackiej niż Israel M. Kirzner — czołowy przedstawiciel pokolenia austriackich następców Misesa i Hayeka, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego i wykładowca amerykańskiego Mises Institute. Jest wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla z ekonomii w 2014 r.

Blumen_Inwestorzy-a-ekonomia-austriacka_male.jpg

Wywiady

Blumen: Inwestorzy a ekonomia austriacka

Od wielu osób zajmujących się finansami słyszałem tę samą historię. Gdy w 2000 r. (czy 2008 r.) nastąpił kryzys, nie pasował on do tego, czego uczono ich w szkole — i nie mógł być wyjaśniony w ramach systemu poglądów ich kolegów z rynków finansowych. Kolejnym krokiem dla tych osób było czytanie, szukanie odpowiedzi, a następnie znalezienie dzieł Misesa, Hayeka czy Rothbarda, które pozwoliły im zrozumieć to, co się wydarzyło.

1901787_1477038012514241_262640656_n.jpg

Edukacja

„Kontakt z młodzieżą był dla mnie pozytywnym szokiem” – wywiad z Mikołajem Pisarskim, uczestnikiem projektu Lekcje Ekonomii dla Młodzieży

"Działalność edukacyjna i praca u podstaw były tymi celami, które zawsze chciałem realizować w KoLibrze, więc uczestnictwo w LEM było naturalne. Celem było to, by pokazać uczniom, że taka opcja jak Austriacka Szkoła Ekonomii jest w ogóle na stole. Ja w ich wieku nie miałem możliwość nawet pobieżnie zetknąć się z tą szkołą myśli, czego bardzo żałuję".

250px-Chinesische-mauer.jpg

Wywiady

DeWeaver: Chińska gospodarka - wywiad

Chiny mają dobrze rozwinięte rynki produkcji, ale trudno nazwać tę gospodarkę w pełni kapitalistyczną, jako że większość środków produkcji jest chociaż w części własnością państwa. Jednocześnie chińska gospodarka tak naprawdę nigdy nie była centralnie planowana. Większość decyzji gospodarczych podejmuje się na poziomie samorządów, podobnie jak za czasów panowania Mao Tse-Tunga. Najlepszym określeniem dla tego systemu będzie podwójny oksymoron —  kapitalizm z ograniczoną własnością prywatną i socjalizm z ograniczonym centralnym planowaniem.

hoppe_male.jpg

Wywiady

Hoppe: Ekonomia, filozofia i polityka (wywiad)

Jako młody człowiek, uczeń szkoły średniej w Niemczech, byłem marksistą. Następnie, jako student na Uniwersytecie we Frankfurcie, natknąłem się na krytykę Marksa ze strony Böhm-Bawerka i na tym zakończyła się dla mnie marksistowska ekonomia. Następnie sprawy potoczyły się bardzo szybko. Najpierw natknąłem się na Miltona Friedmana (całkiem niezły), później na Hayeka (lepszy), Misesa (o wiele lepszy z uwagi na precyzyjną Misesowską antypozytywistyczno-aprioryczną metodologię), wreszcie na najważniejszego następcę teorii Misesa — Murraya N. Rothbarda.

Kliemt_Jasay_male.jpg

Wywiady

Wywiad z Anthonym de Jasayem

Dopóki własność nie jest prywatna, wydaje się trudnym nadać motywowi zysku rolę, którą musi spełniać, aby alokacja kapitału była wydajna. „Socjalizm rynkowy” jest pełen najbardziej rażących absurdów w teorii i był katastrofą w praktyce (np. eksperyment jugosłowiański z własnością pracowniczą z lat 1948–1989).

Lewiatan.jpg

Wywiady

Wywiad z Curzon-Price: Lewiatan żyje i rośnie w Europie

Państw lubi utwierdzać w przekonaniu ludność i zdobywać zgodę rządzonych przez fakt, że istnieje, by pomagać im w trakcie życia. Lewiatan gra na naszym strachu. Współczesne życie jest pełne lęków. Boimy się bezrobocia, choroby, starości czy że zostaniemy napadnięci na ulicy — Lewiatan pojawia się wtedy i mówi: „Nie martw się, ja mogę pomóc”. Więc dajemy państwu coraz większy i większy mandat.

Multimedia

[VIDEO] Ekonomia w jednej lekcji, część 10 - George Reisman

Jedną z najważniejszych uwag Hazlitta jest to, że związki zawodowe nie są w stanie podnieść stawek płac wszystkich pracowników razem wziętych. Mogą co najwyżej podnieść stawki płac dla niektórych grup pracowników. Wywołują tym samym bezrobocie w tych właśnie branżach.

Wywiady

Wywiad z Jamesem Buchananem

Przedstawiamy wywiad ze zmarłym niedawno prof. Jamesem Buchananem, którego udzielił dla Austrian Economic Newsletter w 1987 r. Noblista stwierdza w nim że "z całą pewnością moje poglądy wykazują duże pokrewieństwo z ekonomią austriacką i nie mam nic przeciwko, by nazywano mnie austriakiem".


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.