Rynki surowców i towarów

Wybrana kategoria
Rynki surowców i towarów
Pokaż kategorie
Baumol-Blackman_-Zasoby-naturalne.jpg

Rynki surowców i towarów

Baumol, Blackman: Zasoby naturalne

Efektywne rezerwy zasobów naturalnych są nieustannie powiększane.

Benedyk_Przedsiębiorcze-państwo-–-edycja-węglowa.jpg

Rynki surowców i towarów

Benedyk: Przedsiębiorcze państwo – edycja węglowa

Państwo nie jest kompetentne w zapewnianiu taniej energii.

Lloyd_Czy-zbliża-się-kolejny-supercykl-surowcowy.jpg

Rynki surowców i towarów

Lloyd: Czy zbliża się kolejny supercykl surowcowy?

Dzięki geniuszowi ludzkiemu, uwzględniając inflację, ceny surowców spadają od tysiącleci.

Lacalle_Jak-rządy-zniszczyły-rynek-ropy.jpg

Rynki surowców i towarów

Lacalle: Jak rządy zniszczyły rynek ropy

Przemysł naftowy był jednym z obszarów, które najmocniej dotknęły błędne inwestycje...

Kruk_Stan-polskiego-rolnictwa.jpg

Interwencjonizm

Kruk: Stan polskiego rolnictwa

Czy sytuacja w polskim rolnictwie jest gorsza niż w innych krajach Unii Europejskiej?

Wong_Niezbędna-korekta-w-przemyśle-naftowym.jpg

Rynki surowców i towarów

Wong: Niezbędna korekta w przemyśle naftowym

Niskie ceny ropy zawsze postrzegano jako niezmiernie korzystne dla gospodarki. Odnosi się to w szczególności do Stanów Zjednoczonych, gdzie większość gospodarstw domowych korzysta z samochodów jako głównego środku transportu. Przy niskich cenach ropy ludzie mogą wydawać więcej na produkty i usługi niezwiązane z przemysłem naftowym.

Mathews_Ekonomia-rynku-róż.jpeg

Rynki surowców i towarów

Mathews: Ekonomia rynku róż

Hodowcy dobrze wiedzą, że zaopatrzenie rynku w 130 milionów kwiatów w ciągu jednego dnia, to nie są rurki z kremem. Ich produkcja to nie jest robota taśmowa, jak w przypadku wszelakiej maści fast foodów czy baniaków z olejem napędowym. To kwiaty wymagające czasu, troski, ciepła i słońca.

Tłumaczenia

Tucker: Niesamowity przekręt z etanolem

Chociaż ludzie od wieków uważali, że kukurydza jest przyzwoitym paliwem, trzeba było nakazu rządowego, aby zastosować ją w samochodach. Dlaczego? Ponieważ konsumenci wiedzieli lepiej. Producenci wiedzieli lepiej. Przemysł petrochemiczny wiedział lepiej. Rząd i producenci kukurydzy mieli inny pomysł i postanowili podzielić się nim z nami.

Audio

Chrupczalski: Ceny paliw

Przeciętnie zarabiający Polak pracuje na litr paliwa kilka razy dłużej niż np. przeciętnie zarabiający Holender czy Niemiec i wciąż jest mu daleko do możliwości nabywczych robotnika w Stanach Zjednoczonych w 1907 roku. Jaki związek z tymi faktami mają podatki?

Working papers

Łangalis: Wahania cen na rynku produktów przemysłowych

Zapraszamy do lektury tekstu Pana Marka Łangisa na temat wahań cen na rynku produktów przemysłowych. Artykuł łączy wiedzę ekspercką na temat rynku stali z ekonomią austriacką. Czytelnicy mises.pl mają więc niepowtarzalną okazję, żeby przeczytać jak teoria austriacka przekłada się praktykę w konkretnej branży.

Komentarze

Bitner: O złocie

Czy inwestowanie w złoto to przeżytek?

Komentarze

Machaj: Jaka polityka zagraniczna dla Polski?

Sprawy ściśle gospodarcze odeszły ostatnio trochę na bok, co zupełnie zrozumiałe w kontekście niedawno nasilonego konfliktu gruzińsko-rosyjskiego. Przy okazji tej sytuacji warto zastanowić się, jaka powinna być najrozsądniejsza polityka zagraniczna Polski. Zwłaszcza w świetle niedawnej odważnej wypowiedzi prezydenta „tak zwanej Trzeciej RP”, którego brawurowe wystąpienie przypominało pomysłowością pobrudzenie wycieraczki

Tłumaczenia

Lehman: Mity i fakty na temat cen benzyny

Niedawny, gwałtowny wzrost cen benzyny (szczególnie ten poprzedzony katastrofami naturalnymi) uwolnił lawinę teorii próbujących wyjaśnić zachowanie cen na rynku paliwowym. Od Internetu, poprzez telewizyjne mądre głowy, strony redakcyjne lokalnych gazet oraz politycznych ideologów zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej, każdy z osobna wydaje się mieć własną teorię na temat wzrostu cen benzyny. Próbując wyjaśnić najbardziej błędne teorie i sprawić, by analiza ekonomiczna pomogła nam w tym zadaniu, powinniśmy zagrać w grę „ceny paliwa – prawda czy fałsz” z naszymi starymi przyjaciółmi: podażą i popytem.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.