
Juszczak: Cła odwetowe? Nie tędy droga! Parę słów na rzecz wolnego handlu
Można iść drogą wprowadzania ceł. Natomiast alternatywą wobec ceł odwetowych jest jednostronne obniżenie ceł.

Juszczak: Pomocy nie da się centralnie zaplanować. Recenzja książki T. Palmera i M. Warnera „Rozwój i godność człowieka”
Jeżeli Czytelnik szuka wiedzy na temat tego, jak można inaczej niż obecnie pomagać krajom Trzeciego Świata, oraz czy jest to w ogóle możliwe, a także tego, jakie są rzeczywiste efekty dotychczasowych metod, praca Palmera i Warnera jest dobrym wstępem do tematu.

Juszczak: Czy płeć ma znaczenie? Replika p. Golanowi
Co ma jednak wspólnego jakaś prastara instytucja z potrzebami nowoczesnego społeczeństwa? Czyż nie możemy kreować instytucji prawnych, tak jak sobie tego życzymy? Zaryzykuje twierdzenie, że ma, i to bardzo dużo

Juszczak: Zjednoczyć się dla demokracji. Recenzja książki „Koncern Autokracja” Anny Applebaum
Każde ograniczenie wolności w imię walki z zagrożeniem nie dość, że ogranicza sferę wolności przeciętnych obywateli, to nie ma pewności, że gdy „zagrożenie” zniknie, zostanie zniesione.

Juszczak: Co jest nie tak z ekonomią Pettisa i Kleina?
Kontynuacja recenzji książki „Wojny handlowe to wojny klasowe” Matthewa C. Kleina i Michaela Pettisa, wydanej przez Wydawnictwo Prześwity

Juszczak: Wojny klasowe wszystkich ze wszystkimi? Recenzja książki Matthewa C. Kleina i Michaela Pettisa „Wojny handlowe to wojny klasowe”
W założeniu ambitny, projekt autorów spala się szybko na panewce i pozostawia Czytelnika raczej w chaosie aniżeli z odpowiedziami na pytania ekonomiczne — jasny jest tylko ostateczny kierunek polityczny.

Juszczak: Antyinkluzywizm w myśli Murraya Rothbarda i Hansa-Hermanna Hoppego
Ponownie omawiamy aspekty integracji społecznej.

Block: W obronie starych zrzęd i gburów
Zrzęda jest więc wzorcowym przykładem „zacofanej”, biednej jednostki, która według uznanych standardów jest złym zarządcą. Dlatego też jest on głównym celem rządowego programu, którego zadaniem jest przyspieszenie procesu rynkowego, dzięki któremu dobrzy zarządcy nabywają więcej własności, a źli tracą.

Juszczak: Zadyszka smoka. Recenzja książki Yashenga Huanga „Zmierzch Wschodu”
Nawet jeżeli zna się pewne podstawowe fakty z zakresu historii Chin, lektura jest ciekawa i wciągająca, poprowadzona jest też w wciągającej narracji, powodującej, że czyta się ją dłużej, niż się przewidziało na ten wieczór.

Juszczak: Było dobrze, ale będzie wspaniale. Recenzja książki Gale’a L. Pooley'a i Mariana L. Tupy’ego „Superobfitość”
Zbliżająca się jesień jest okresem, kiedy pod kocem i z jakimś gorącym napojem warto sięgnąć po jakąś mądrą książkę. „Superobfitość” może jak najbardziej być jedną z nich.

Juszczak: Czy trzeźwość narodu jest ważniejsza od pewności prawa?
Nie możemy nie zwrócić uwagę na konsekwencje paniki moralnej, zwłaszcza, jeżeli celem osób biorących w niej udział jest uzasadnienie interwencji państwa. Interwencji bardzo wątpliwej prawnie.

Juszczak: Decyzyjność, niepewność, deliberacja. Recenzja książki J. Mearsheimera i S. Rosato pt. „Jak myślą państwa”
Książka jest warta uwagi dla zainteresowanych teorią stosunków międzynarodowych, ale musi być czytana ostrożnie oraz krytycznie.

Juszczak: Polaryzacja polityczna i libertariańskie metody, by sobie z nią poradzić
Posprzątajmy wpierw we własnym pokoju, parafrazując Jordana Petersona, zanim zechcemy „sprzątać” życie innych. A najlepiej pozwólmy, by każdy robił to samemu.

Juszczak: Libertariańskie wątpliwości dotyczące ustawy o związkach partnerskich
Gorącym tematem pojawiającym się ostatnio w dyskusji społecznej, także w ramach ruchu libertariańskiego, jest spodziewana ustawa o związkach partnerskich.

Juszczak: Libertarianie na księżyc! Recenzja nowego wydania powieści Roberta A. Heinleina Luna to surowa pani
Powieść ma nie tylko walor filozoficzny, ale przede wszystkim — jest wciągającą historią fantastycznonaukową. Na tyle, by zarezerwować sobie na czytanie całą noc.

Juszczak: Komentarz do polskiej implementacji dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (DSM/ACTA2)
Czyż nie jest paradoksem, że skutek będzie odwrotny od zamierzonego? I znów kłania się tu Bastiat…

Juszczak: Krucjata przeciw jednorazowym e-papierosom - czy ma sens?
Prowadzone działania legislacyjne mają charakter „akcyjny” i prowadzone są raczej po to, by pokazać, że „coś się robi”...

Juszczak: Recenzja książki Stevena E. Koonina „Kryzys klimatyczny?"
To, że stwierdzimy zaistnienie jakiejś korelacji albo nawet przyczynowości, nie musi prowadzić ostatecznie do poparcia konkretnej polityki.

Juszczak: Studia prawnicze z perspektywy libertarianina
Studia, jeżeli są tylko dobrze wykorzystane, to okazja do bardzo wysokiego rozwoju, która nie zdarza się potem często w życiu.

Juszczak: Recenzja książki Arkadiusza Sieronia „Jak osiągnąć nieprzebrane bogactwo i finansową niezależność..."
Cel jaki Autor proponuje Czytelnikowi też nie jest wygórowany, a jest w zasięgu większości społeczeństwa.

Juszczak: Legislacja, energetyki i proporcjonalność
Z treści ustawy wynikają pewne oczywiste problemy...