Wybrany autor
Marcin Zieliński
Zrzut-ekranu-2022-12-15-o-08.53.29.png

Ludzkie gadanie

Odkrywamy wolność! Słuchaj naszego podkastu

Mateusz Benedyk i Marcin Zieliński omawiają publikacje “Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu”.

7.png

Ludzkie gadanie

Przedsiębiorcze państwo po polsku. Słuchaj naszego podkastu

W najnowszym odcinku „Ludzkiego gadania" dr Mateusz Benedyk i Marcin Zieliński pochylają się nad tematem efektywności państwowej ingerencji w rynek.

Zieliński_USA-nie-urosłyby-bez-europejskiego-kapitału.jpg

Historia gospodarcza

Zieliński: USA nie urosłyby bez europejskiego kapitału

Napływ zagranicznego kapitału w opinii większości ekonomistów przyspiesza rozwój gospodarczy. Pojawiają się jednak ostrzeżenia przed uzależnieniem się od zagranicznych inwestycji. Pouczająca jest historia gospodarki USA, które stały się potęgą gospodarczą przy wydatnym finansowaniu z zagranicy. Dodać tu warto, że zagraniczny kapitał w USA pochodził głównie z Wielkiej Brytanii — byłej metropolii.

Zieliński_O-ukrytych-innowacjach-możliwościach-ich-pomiaru-i-polityce-proinnowacyjnej.jpg

Wiedza

Zieliński: O ukrytych innowacjach, możliwościach ich pomiaru i polityce proinnowacyjnej

W 2006 roku NESTA przedstawiła pierwszy z pięciu raportów3 poruszających problematykę tzw. ukrytych innowacji (hidden innovation). Raport ten był odpowiedzią na sytuację w Wielkiej Brytanii, która według tradycyjnych mierników (wydatków na badania i rozwój oraz liczby przyznanych patentów) znajduje się daleko w tyle za innymi rozwiniętymi krajami pod względem innowacyjności (tzw. przepaść innowacyjna — innovation gap). Jednocześnie jednak Wielka Brytania jest jedną z największych gospodarek na świecie. Sytuację tę określono mianem „brytyjskiego paradoksu”. Eksperci NESTA mieli odpowiedzieć na pytanie, jak to jest możliwe, że Wielka Brytania jest jednocześnie silna gospodarczo i mało innowacyjna.

patologia-transformacji.jpg

Recenzje

Zieliński: Wokół „Patologii transformacji” Witolda Kieżuna - uwagi krytyczne

W tym artykule skupiam się na aspekcie gospodarczym transformacji, świadomie pomijając aspekt ustrojowy. Chociaż oba aspekty podczas transformacji systemowej przenikają się, to jednak możliwe jest ich metodologiczne rozdzielenie. Czynię to ze względu na zwięzłość artykułu. Co istotne, artykuł ten nie stanowi obrony procesów transformacji, których całościowa ocena wymagałaby o wiele więcej miejsca — stanowi jednak obronę analizy procesów transformacyjnych przed niepotrzebnym emocjonalizmem.

220px-NBP_Entry_AB.jpg

Wolna bankowość

Zieliński: System pieniężny bez banku centralnego

Konieczność istnienia banku centralnego jest wciąż obowiązującym dogmatem i tak traktuje go większość podręczników do makroekonomii czy bankowości. Pewnik ten tak głęboko zakorzenił się w teorii ekonomii głównego nurtu, że ich autorzy zwykle nie zajmują się jego rozważaniem. Kontrowersje w głównym nurcie makroekonomii budzi właściwie tylko optymalna forma polityki pieniężnej: czy powinna być ona restrykcyjna, czy ekspansywna; czy powinna mieć charakter dyskrecjonalny, czy też opierać się na określonych zasadach. Na ogół jednak nie kwestionuje się zasadności istnienia banku centralnego.

Zieliński_O-niedzielę-wolną-dla-handlu.jpg

Interwencjonizm

Zieliński: O niedzielę wolną dla handlu

Projektodawcy oczekują zatem, że dzięki wprowadzeniu ustawy w życie przed pracownikami sklepów otworzą się nowe możliwości spędzania wolnego czasu w niedziele. Co jednak z tymi, którzy takie wydarzenia kulturalne, społeczne i rozrywkowe muszą obsługiwać? Czy niedzielna wolność pracowników sklepów nie oznacza niewoli pracowników kin, teatrów, restauracji i innych lokali, których zamknięcia w niedziele nie przewiduje projekt ustawy? Czy również tym pracownikom nie powinno przysługiwać prawo do wolnych niedziel?

Zielinski_Jaka-jest-rentownosc-biedronki_male.jpg

Podatki

Zieliński: Jaka jest rentowność Biedronki? Na marginesie debaty o podatku obrotowym

Dlaczego — skoro rentowność w handlu detalicznym jest tak niska — sieci handlowe nie zamykają biznesu i nie wrzucają środków na lokatę bankową, gdzie przecież rentowność jest podobna, a ryzyko nieporównywalnie mniejsze? Czy naprawdę jedynym rozwiązaniem tego pozornego paradoksu jest to, że po prostu gdzieś te swoje zyski transferują, ukrywając je przed polskim fiskusem? A może raczej należałoby inaczej zinterpretować przytaczane dane i wskaźniki?

Working papers

Zieliński: Minister Czuma, prawo do posiadania broni i hoplofobia

Gdy w marcu 2008 roku ówczesny poseł Andrzej Czuma przedstawił swój projekt ustawy o dostępie do broni, zawrzało. Polacy mieliby w myśl ustawy dużo łatwiejszy dostęp do broni niż obecnie.

Working papers

Zieliński: Wolność, sprzymierzeniec czy hamulec rozwoju?

Publikujemy kolejne prace laureatów konkursu Instytutu Misesa na tekst na temat "Wolność, sprzymierzeniec czy hamulec rozwoju?" Pracę Pana Marcina Zielińskiego nagrodzono drugim miejscem. Tekst wyróżnił się na tle innych spójnością wywodu oraz bardzo ciekawym sposobem przekazu. Na uwagę zasługuje również dobry dobór literatury.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.