Powrót
Relacje

26 i 27 czerwca odbyła się w Białymstoku VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa

0
Instytut Misesa
Przeczytanie zajmie 2 min
Białystok_konferencja_2023_1

26 i 27 czerwca odbyła się w Białymstoku VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Rozwój społeczno-gospodarczy w teoriach ekonomicznych”. Tym razem temat konferencji brzmiał: „Czego nauczył nas kryzys?”. Organizatorem konferencji jest Uniwersytet w Białymstoku, a jednym z partnerów merytorycznych konferencji jest Instytut Misesa.

Kilkukrotnym uczestnikiem tych konferencji był prof. Witold Kwaśnicki. Nie dziwi zatem, że w tym roku jedna z sesji plenarnych nosiła tytuł: „Wpływ kryzysów na rozwój myśli ekonomicznej – in memoriam profesora Witolda Kwaśnickiego”. W sesji moderowanej przez prof. Mateusza Machaja zabierali głos: prof. Janina Godłów-Legiędź, prof. Stanisław Rudolf, dr hab. Cecylia Leszczyńska. W tej sesji nie zabrakło także głosów ekonomistów związanych z Instytutem Misesa. Dr hab. Arkadiusz Sieroń przedstawił krytykę psychologicznych teorii cykli koniunkturalnych – prezentowanych m.in. przez Roberta Shillera czy George’a Akerlofa. Z kolei dr Mateusz Benedyk zreferował wyniki badań przeprowadzonych razem z Arkadiuszem Sieroniem. Panowie spróbowali zastosować ramy interpretacyjne austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego do wydarzeń z lat 2020-2023. Podczas sesji Mateusz Benedyk przekonywał, że to właśnie dzięki tej teorii cyklu możemy wyjaśnić liczne wydarzenia gospodarcze ostatnich miesięcy. Zgodnie z tradycjami kultywowanymi przez śp. prof. Kwaśnickiego, panowie nie bali się stawiać śmiałych i polemicznych tez (ale oczywiście dobrze uargumentowanych).

Opisane powyżej wystąpienia powinny wkrótce zaowocować publikacjami. Gdy tylko one będą dostępne, to oczywiście przedstawimy je także czytelnikom mises.pl.

 

Kategorie
Aktualności Relacje

Czytaj również

384401808_1045264130244290_8797561116037369329_n

Relacje

Relacja z konferencji "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem"

Dzięki zespołowi związanemu z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w dniach 28-29 września odbyła się w Toruniu konferencja "Nowe kierunki badań nad libertarianizmem".

Czyżniewski_Turowski_Relacja z wizyty L.W. Reeda w Gdańsku

Relacje

Relacja z wizyty Lawrence’a W. Reeda w Gdańsku

Profesor Reed, który był w Polsce w dniach 22–26 kwietnia, odwiedził — jak sam przyznał, po raz pierwszy w życiu — nadmorski Gdańsk.

20231202_154511

Relacje

Za nami Zjazd Austriacki 2023 - relacja

Nie zabrakło na nim niezwykłych gości i angażujących tematów

WIRTH (2)

Relacje

Relacja z Wirth Seminar 2024

Konferencja odbyła się w dniach 9-11 czerwca w Krakowie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.