Wybrany autor
Jeffrey Tucker
Tucker_Narodziny_nowoczesności_w_akompaniamencie_muzyki_Beethovena

Społeczeństwo

Tucker: Narodziny nowoczesności w akompaniamencie muzyki Beethovena

Jego kreatywny geniusz uchwycił ducha czasów.

Tucker_O-co-naprawdę-chodzi-z-drukowaniem-broni-palnej.jpg

Społeczeństwo

Tucker: O co naprawdę chodzi z drukowaniem broni palnej?

Czyli jak wywołać panikę u kontrolerów broni...

Tucker_Przeciwko-libertariańskiemu-brutalizmowi.jpg

Filozofia polityki

Tucker: Przeciwko libertariańskiemu brutalizmowi

„Wszystko sprowadza się do tego, dlaczego wspieramy wolność”.

Tucker_Tylko-jedno-słowo-plastik.png

Społeczeństwo

Tucker: Tylko jedno słowo - plastik

Technologia po raz kolejny rozwiązała ogromny problem.

Tucker_Czy-w-społeczeństwie-jest-miejsce-dla-genialnych-ekscentryków.jpg

Edukacja

Tucker: Czy w społeczeństwie jest miejsce dla genialnych ekscentryków?

Ludzki umysł pragnie wolności, jednak nie jest mu ona dana za darmo.

Tucker_Największa-udręka-małych-firm.jpg

Zatrudnienie

Tucker: Największa udręka małych firm?

Podatki i regulacje są zabójcze dla miejsc pracy i działalności gospodarczej, czy jest coś jeszcze gorszego?

Tucker_„Joker”-i-ideologia-destrukcjonizmu.jpg

Kultura

Tucker: „Joker” i ideologia destrukcjonizmu

„Były to najtrudniejsze dwie godziny, jakie spędziłem w kinie...”.

Tucker_Dlaczego-chcą-zawrócić-bieg-historii.jpg

Interwencjonizm

Tucker: Dlaczego próbują zawrócić bieg historii?

Bariery i podatki od handlu wzrastają każdego dnia.

Tucker_Dzięki-kapitalizmowi-możemy-dziś-spać-na-siedząco.jpg

Społeczeństwo

Tucker: Dzięki kapitalizmowi możemy dziś spać na siedząco

Niektóre innowacje są wyjątkowo skomplikowane. Ale tym, co najwidoczniej podkreśla geniusz przedsiębiorczości, są wynalazki proste. Poduszka Trtl jest tego najlepszym przykładem.

Tucker_By-być-szczęśliwym-trzeba-rozumieć-użyteczność-krańcową.jpg

Preferencja czasowa

Tucker: By być szczęśliwym, trzeba rozumieć użyteczność krańcową

W pełni rozumiem, dlaczego dwa pokolenia ekonomistów (1870-1910) były zafascynowane koncepcją użyteczności krańcowej. Może ona bowiem ocalić świat. Uważam, że jeśli ktoś ją rozumie, jest bardziej cywilizowany. Jest bardziej przyjacielski, subtelny i wyrozumiały. Łatwiej wtedy zrozumieć siebie samego i ludzi, z którymi się żyje. Podkreśla ona kompleksowość ludzkich decyzji i pokazuje, dlaczego rządy są całkowicie niezdolne do racjonalnego zarządzania światem.

Tucker_Przedsiębiorcy-przeciw-protekcjonizmowi.jpg

Handel zagraniczny

Tucker: Przedsiębiorcy przeciw protekcjonizmowi

Oto, jak w praktyce wygląda sprawdzający się od stuleci sztandarowy wzór wprowadzania protekcjonizmu: producenci naciskają na rząd, domagając się zmniejszenia konkurencji zza granicy. Rząd ulega ich presji, wprowadzając restrykcje handlowe, a konsumenci cierpią z powodu wyższych cen.

Tucker_Hulsmann.png

Multimedia

Jeffrey Tucker i Jörg Guido Hülsmann - rozmowa o książce „Austriacka szkoła ekonomii”

Rozmowa dotyczy wybitnej książki „The Austrian School of Economics: A History of Its Ideas, Ambassadors, and Institutions”, której autorami są Eugen Maria Schulak i Herbert Unterköfler.

Tucker_Skąd-się-wziął-termin-„libertarianizm”.jpg

Teksty

Tucker: Skąd się wziął termin „libertarianizm”?

Jest to dosyć długie słowo. Niewygodne w użyciu. Zawsze wymaga wyjaśnienia. W Ameryce oznacza zarówno partię, jak i ideologię, a spory na temat jego właściwego znaczenia wydają się nie mieć końca.

Tucker_Politycy-przestańcie-pomagać-niepełnosprawnym.jpg

Interwencjonizm

Tucker: Politycy, przestańcie „pomagać” niepełnosprawnym

Los niepełnosprawnych jest poważną sprawą natury etycznej. Dotyczy tego, jaki status w społeczeństwie mają prawa człowieka i godność osoby ludzkiej. Czy ludzie — niezależnie od ich stanu fizycznego — będą traktowani z szacunkiem, współczuciem i miłością, czy będą cenieni, pomimo stanu, w jakim się znajdują? Czy też może zostaną odrzuceni z ludzkiej rodziny w przypadku niewystarczającej użyteczności przy realizacji interesów ogółu?

Tucker_Nie-pozwólcie-by-polityka-zniszczyła-wasze-ideały.jpg

Społeczeństwo

Tucker: Nie pozwólcie, by polityka zniszczyła wasze ideały

Nie uważam, że zaangażowanie polityczne jest samo w sobie złe. Głosowanie również jest w porządku, podobnie jak wspieranie wybranych kandydatów. Niestety istnieje ciągła pokusa, by posunąć się za daleko w kierunku agitacji partyjnej. Pokładanie nadziei w partiach politycznych i władzy zawsze przyniesie rozczarowanie — to bóg, który zawiedzie.

jp2.jpg

Filozofia polityki

Tucker: Jan Paweł II a sprawa wolności

W 1991 roku ukazała się encyklika Jana Pawła II Centesimus Annus, która od razu okazała się bardzo znacząca. Była ona odpowiedzią na pytania o przyszłość krajów postkomunistycznych w Europie, a także dotykała bardziej ogólnych pojęć, takich jak wolność, społeczeństwo i wiara. Dokument ten stanowi najdalej idące w naszej epoce zastosowanie przez Kościół katolicki idei klasycznego liberalizmu, zwłaszcza pod względem ich wykorzystania w sferze ekonomicznej.

Tucker_Kina_male.jpg

Kultura

Tucker: Kina, które przetrwały wszystko

Zamiast wymrzeć, kina poprawiły jakość oferowanego produktu i dodały nowe możliwości. Jedzenie jest lepsze, w wielu kinach możemy kupić drinka, a siedzenia są doświadczeniem samym w sobie. Wszystko jest coraz bardziej spektakularne — i któż mógł przewidzieć powrót technologii 3D 50 lat po tym, jak po raz pierwszy zachwyciła widzów? Nie ma w tym nic skomplikowanego. Wychodzi na to, że rynku rozrywki nie da się opisać za pomocą sztywno ustalonego diagramu.

Wstep-do-libertarianizmu-lista-30-tekstow-wybranych-przez-redkacje-mises.pl_male.jpg

Edukacja

Tucker: Siedem nawyków skutecznych libertarian

Kluczem jest trwałość poglądów. Jeden z najpopularniejszych obecnie zarzutów wobec wolnościowców to oskarżanie libertarianizmu o bycie ideologią dla naiwnych dzieciaków, a nie dla dorosłych ludzi. Mówi się, że łatwo o zachwyty nad myślą Bastiata, Ayn Rand lub Rothbarda, gdy jest się uczniem liceum czy studentem, jednak wraz z wejściem w dorosłe życie, trzeba porzucić wolnościowe iluzje na rzecz realizmu.

Tucker_Jak-zostac-fantastycznym-pracownikiem_male.jpg

Zatrudnienie

Tucker: Jak zostać fantastycznym pracownikiem, lub sześć rodzajów kłopotliwych pracowników

Młodzi ludzie często wkraczają na rynek pracy po ukończeniu szkoły bez żadnego doświadczenia zawodowego. Koszty takiego stanu rzeczy są wysokie — brakuje im niezbędnej wiedzy o tym, jak być wartościowym dla innych. Nie można się tego nauczyć siedząc w szkolnej ławce i robiąc notatki przez 16 lat. Jest to sposób myślenia, który jest bezpośrednio związany ze sposobem organizacji własnego czasu oraz działania.

Tucker_Porady-dla-młodych-bezrobotnych_male.jpg

Zatrudnienie

Tucker: Porady dla młodych bezrobotnych

Nawet bez stagnacji gospodarczej i tak musielibyście stawić czoła trudnemu rynkowi. Dzieje się tak, ponieważ pojawiacie się na rynku pracy prawie z pustymi rękami. Nasze społeczeństwo dawno już zdecydowało, że będzie dla was lepiej, gdy spędzicie 16 lat przy biurkach, zamiast zdobywać prawdziwe doświadczenie zawodowe na rynku, który was prawdopodobnie później zatrudni

Shostak_Mit_Bitcoina_male.jpg

Kryptowaluty

Tucker: Wpływ austriaków na powstanie Bitcoina

Nadszedł czas, aby spojrzeć w przeszłość i zbadać, którzy spośród ekonomistów przewidywali tak radykalny obrót wypadków, jak możliwość odkrycia oraz utrzymania przez rynek pieniądza niezależnego od państwa. W naszych poszukiwaniach musimy zacząć od tych przedstawicieli ekonomii, którzy postrzegali pieniądz jako dobro rynkowe, powstałe w wyniku przedsiębiorczych eksperymentów. Trop ten wskazuje wprost na szkołę austriacką.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.