Wybrany autor
Frank Hollenbeck
Hollenbeck_Złożoność zmian klimatycznych - o metodzie naukowej i jej wyzwaniach

Metaekonomia

Hollenbeck: Złożoność zmian klimatycznych - o metodzie naukowej i jej wyzwaniach 

W świecie, w którym często przebijają się wyraziste opinie, prawdziwa dyskusja na temat zmian klimatu powinna rozpocząć się od pokornego przyznania się, uznając ograniczenia ludzkiej wiedzy.

Hollenbeck_Dlaczego keynesowscy ekonomiści nie rozumieją, czym jest inflacja

Szkoła keynesistowska

Hollenbeck: Dlaczego keynesowscy ekonomiści nie rozumieją, czym jest inflacja?

Parafrazując klasyka, inflacja jest zawsze zjawiskiem Keynsowskim!

Hollenbeck_Dlaczego-Amerykanie-nie-mają-oszczędności.jpg

Pieniądz

Hollenbeck: Dlaczego Amerykanie nie mają oszczędności?

Rząd wciąż toczy wojnę przeciw gotówce z obawy przed jej gromadzeniem.

Howden-Fernández-Renau-Atienza_Stopa-zwrotu-z-zakupu-Luizjany_male.jpg

Historia gospodarcza

Howden, Fernández-Renau Atienza: Stopa zwrotu z zakupu Luizjany

Wszyscy lubimy zarobić parę groszy. Dotyczy to również rządów. Niestety wiele „dobrych interesów” z przeszłości rozrosło się obecnie, szczególnie w książkach historycznych, do niemal mitycznych rozmiarów. Większość krajów poszerzała swoje granice na przestrzeni wieków w wyniku prowadzenia pokojowego handlu lub działań wojennych. Stany Zjednoczone natomiast kupiły znaczną część swoich ziem, głównie od rządów innych państw. Obecnie wiele z tych zakupów uznaje się za niesamowity wyczyn finansowy.

Hollenbeck_Jak-Greckie-bankructwo-może-zniszczyć-UE_male.jpg

Ekonomia sektora publicznego

Hollenbeck: Jak greckie bankructwo może zniszczyć UE

Grecja powróciła na pierwsze strony gazet. Nie powinno to być żadną niespodzianką. Zakładanie, że Grecy zgodzą się pozostać na zawsze w niewoli długów było naiwnością. Choć ciągle słyszymy, że Grecja może zostać zmuszona do opuszczenia strefy euro, to w rzeczywistości nie ma mechanizmu, który pozwalałby państwom UE na zmuszenie jednego z członków strefy euro do opuszczenia unii walutowej. Jest to zwykły blef. To standardowa taktyka rządów, które przy pomocy strachu starają się przekonać ludzi do poświęcenia wolności w zamian za odrobinę bezpieczeństwa.

Hollenbeck_Po-szwajcarskiej-inicjatywie-referendum-w-sprawie-złota_male.jpg

Bankowość centralna

Hollenbeck: Po szwajcarskiej inicjatywie referendum w sprawie złota

Szwajcarskie referendum w sprawie złota już za nami i może być śmiało podsumowane jako wiele hałasu o nic. Nawet gdyby proponowane zmiany weszły w życie, nie miałoby to większego wpływu na zdolność banku centralnego do emisji pieniądza lub prowadzenia polityki monetarnej.

Hollenbeck_Trzy-podejścia-do-kwestii-oszczędności-budżetowych_male.jpg

Teoria finansów publicznych

Hollenbeck: Trzy podejścia do kwestii oszczędności budżetowych

Czytając prasę o tematyce finansowej, można odnieść wrażenie, że istnieją jedynie dwa stanowiska, jakie można zająć w dyskusji na temat oszczędności budżetowych: być jego zwolennikiem lub przeciwnikiem. W rzeczywistości istnieją trzy podejścia do kwestii oszczędności budżetowych. Jednym z nich jest model popierający duże wydatki rządowe oraz wysokie podatki (model Keynesa-Krugmana-Roberta Reicha). Kolejny to model Angeli Merkel, gdzie podatki są wysokie, a wydatki rządowe w dużym stopniu ograniczone. Trzecim z nich jest model austriacki, propagujący niskie podatki i niewielkie wydatki rządowe.

Hollenbeck_Klęski-żywiołowe-nie-sprzyjają-wzrostowi-gospodarczemu_male.jpg

Kapitał

Hollenbeck: Klęski żywiołowe nie sprzyjają wzrostowi gospodarczemu

Ten popularny mit jest co roku powtarzany do znudzenia, mimo że już w 1848 r. został obalony przez Frédérica Bastiata za pomocą metafory zbitej szyby. Załóżmy, że stłukła się nam szyba. Wzywamy więc szklarza i płacimy mu 100 dolarów za naprawę. Ktoś obserwujący z boku, powie, że to dobra inwestycja. Co stałoby się ze szklarzem, gdyby nikt nie potrzebował nowych szyb? Poza tym szklarz może przeznaczyć zarobione 100 dolarów na inne towary i usługi, które będą stanowiły źródło dochodu kolejnych osób. Mamy tu do czynienia z „tym, co widać”. Gdyby jednak szyba się nie potłukła, za 100 dolarów moglibyśmy kupić parę nowych butów. Byłby to zysk dla szewca, który mógłby wydać pieniądze w inny sposób. Wówczas mówimy o „tym, czego nie widać”.

Hollenbeck_Frank_Dlaczego_niesmiale-reformy-bankow-centralnych-nie-zadzialaja_small.jpg

Bankowość centralna

Hollenbeck: Dlaczego nieśmiałe reformy banków centralnych nie zadziałają

Obecnie przeżyliśmy już sto lat z bankiem centralnym i musimy stwierdzić, że nie tylko nie wprowadził równowagi, a wręcz stworzył z bankowości z rezerwą cząstkową jeszcze większego i podlejszego mistrza. Dowody na to są oczywiste, a reforma systemu nie stanowi rozwiązania. Jedynie zniesienie tej instytucji przywróci nasz system gospodarczy na właściwą ścieżkę.

Hollenbeck_Jak-banki-centralne-powodują_nierówności-dochodowe_male.jpg

Nierówności dochodowe

Hollenbeck: Jak banki centralne powodują nierówności dochodowe

"Większość publikacji na temat nierówności dochodowych opracowywana jest przez profesorów uniwersyteckich wykładających na wydziałach socjologii. Wyróżnili oni w tej materii takie czynniki, jak wpływ technologii, zmniejszona rola związków zawodowych, spadek realnej wartości płac minimalnych, oraz ulubionego przez wszystkich kozła ofiarnego — rosnące znaczenie Chin. Czynniki te mogły odegrać znaczną rolę, ale tak naprawdę istnieją dwie inne większe przyczyny tak dużej rozbieżności pomiędzy wielkościami dochodów. Jedna z nich jest i pożądana, i zasadna,podczas gdy druga jest jej przeciwieństwem".

Hollenbeck_-Bez-zmian-w-planach-Fedu-po-wygaszeniu-luzowania-ilosciowego_male.jpg

Polityka pieniężna

Hollenbeck: Brak zmian w planach Fedu po wygaszeniu luzowania ilościowego

"Jako ekonomiście trudno jest mi zrozumieć logikę obecnej polityki monetarnej USA. Istnieją dwie drogi, którymi — jak sądzą ekonomiści — polityka monetarna może wpływać na wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Pierwszą z nich jest obniżenie stóp procentowych, napędzające inwestycje i konsumpcję. Druga to wywoływanie inflacji w celu obniżenia płacy realnej, co pobudza produkcję i zwiększa zatrudnienie".

Hollenbeck_Europa-i-deflacyjna-paranoja_male.jpg

Deflacja

Hollenbeck: Europa i deflacyjna paranoja

"Prawdziwym celem wzbudzania lęku przed deflacją jest umożliwienie rządowi ciągłych kradzieży przez obniżanie wartości pieniądza. Każdy wydrukowany dolar stanowi podatek rządowy od środków pieniężnych".

hiperinflacja-we-Francji_male1.jpg

Historia gospodarcza

Hollenbeck: Droga rewolucyjnej Francji do hiperinflacji

Francuska hiperinflacja z 1790 roku pokazuje jeden ze sposobów, w jaki inflacyjna polityka pieniężna staje się niemożliwa do opanowania w warunkach stagnacji gospodarczej i zadłużenia oraz w obliczu grup nacisku, które czerpią z niej korzyści oraz żądają łatwego pieniądza.

agregaty_male.jpg

Bankowość centralna

Hollenbeck: Banki centralne a ogólny poziom cen

Przedstawiciele banków centralnych i ekonomiści wciąż wierzą, że gospodarką można zarządzać poprzez manipulację ogólnym poziomem cen. Tymczasem to ceny relatywne, a nie ogólny poziom cen, stanowią klucz do zrozumienia gospodarki.

waluty_male.jpg

Systemy i kryzysy walutowe

Hollenbeck: Wartość euro nie jest przeszacowana

Kiedy jest mowa o walutach, ekonomiści powinni wyzbyć się takich słów jak przeszacowanie czy niedoszacowanie. Te określenia powinny też zostać wykreślone z międzynarodowych podręczników z zakresu finansów. Euro nie jest przeszacowane i nie można stosować błędnej logiki jako argument do jego zniesienia.

szwajcaria_male.jpg

Migracje

Hollenbeck: W jaki sposób Unia Europejska oraz Szwajcaria sprawiły, że imigranci stali się problemem politycznym

Imigracja do Szwajcarii przyczyniła się więc do wzrostu, a nie obniżenia standardu życia przeciętnego Szwajcara. Prowadzi ona do wyższych, a nie niższych płac realnych dla wszystkich. Imigranci pozwolili Szwajcarom czerpać korzyści wynikające z specjalizacji pracy, zgodnie z prawem przewagi komparatywnej.

nadwyzka-niemiec_male.jpg

Handel zagraniczny

Hollenbeck: Nadwyżka handlowa Niemiec

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Niemiec nie jest żadnym powodem do obaw dla Niemiec, strefy euro czy światowej gospodarki. Niemcy powinny otrzymać pochwałę, a nie naganę. Sprawność produkcyjna Niemiec jest jedną z niewielu rzeczy, które napędzają światową gospodarkę.

hollenbeck_Europa-potrzebuje-uwolnienia-rynku_male.jpg

Interwencjonizm

Hollenbeck: Europa potrzebuje uwolnienia rynku

By osiągnąć widoczne rezultaty, przywódcy najważniejszych krajów europejskich muszą mniejszą uwagę przykładać do programów oszczędnościowych, a bardziej skupić się na znoszeniu regulacji krępujących przedsiębiorców.

Hollenback_depozyty_male.jpg

Teoria bankowości

Hollenbeck: Ubezpieczanie depozytów gwarancją niewypłacalności

Ubezpieczenie depozytu jest idealnym przykładem polityki rządowej, która ostatecznie okaże się bardziej szkodliwą niż skuteczną. Miała na celu zredukować ryzyko, lecz stało się wręcz przeciwnie. Kiedy rząd zapewnia ubezpieczenie od powodzi, którego sektor prywatny nawet by nie rozważał, ludzie budują domy na obszarach podatnych na powodzie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.