Powrót
Relacje

Szkudlarek: Relacja z międzynarodowej konferencji „Ukranian Renaissance”

0
Błażej Szkudlarek
Przeczytanie zajmie 3 min
Blazej_lwow_base
Pobierz w wersji
PDF EPUB MOBI

Autor: Błażej Szkudlarek 

W dniach 20-21 lipca odbyła się we Lwowie konferencja „Ukrainian Renaissance”, organizowana przez Students for Liberty, Ukrainian Students for Freedom oraz Liberální instytut. Była to już druga edycja konferencji mającej na celu omówienie liberalnej odbudowy ogarniętej wojną Ukrainy, nawiązywaniu relacji biznesowych, wymiany intelektualnej oraz wskazaniu niezbędnych do przeprowadzenia reform, by kraj ten mógł podnieść się po wojnie i znaleźć swoje miejsce w Europie. 

darowizna.jpg

Dwudniowa konferencja była świetną okazją do wysłuchania przedstawicieli rozmaitych think tanków i ekspertów, zarówno Ukraińskich jak tych i pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Wśród obecnych warto wymienić np. Bendukidze Free Market Center, Institute of Economic Studies, Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych czy Warsaw Enterprise Institute. Dodatkowo, możliwość poznania aktywistów, dziennikarzy, polityków i przedsiębiorców ukraińskich, pozwala lepiej zrozumieć, jak współcześnie wygląda sytuacja Ukrainy oraz jaką wizję przyszłości wykazuje ukraińskie społeczeństwo. 

Szkudlarek_Lwow_1.png

W trakcie wielu paneli dyskusyjnych, eksperci omawiali sprawy niezwykle istotne dla odbudowy Ukrainy. Kluczowe tematy, takie jak zwalczanie wszechobecnej korupcji, potrzeba liberalnej reformy w strukturach państwowych, czy nawiązywanie relacji biznesowych były szczegółowo poruszane. Wśród prelekcji znalazły się również warsztaty z rozpoznawania rosyjskiej propagandy, czy wywiad z Mykhailo Lavrovskyim – żołnierzem ukraińskim walczącym na froncie, dotyczący tego, jak wygląda wojna z perspektywy wojskowego. 

Instytut Misesa podczas konferencji reprezentowany był przez członka Rady Nadzorczej Mikołaja Pisarskiego, który podczas wydarzenia brał udział w panelu dyskusyjnym z Mariją Mezencewą, Posłanką Rady Najwyższej Ukrainy, wiceszefową komisji integracji Ukrainy z UE i przewodniczącą ukraińskiej delegacji do zgromadzenia Parlamentarnego RE. Cała rozmowa była moderowana przez jednego z organizatorów konferencji, dyrektora czeskiego Liberální Instytut Martina Páneka. 

Szkudlarek_Lwow_2.png

Podczas panelu zostały omówione oczekiwania i perspektywy dla partnerów znajdujących po obu stronach debaty. Od ustaleń czerwcowej konferencji akcesyjnej, przez konsekwencje wprowadzenia nowej procedury, aż po tematy bezpośrednio ważne dla nas Polaków: konieczność uwzględnienia interesów strony polskiej w procesach negocjacyjnych, czy historyczną oraz moralną wagę zbrodni wołyńskiej lat 1943-44 i związaną z nią zgodą na ekshumację zamordowanych Polaków.  

Jak skomentował Mikołaj Pisarski: 

Wnioski: droga do UE będzie długa, trudna i bez „skrótów”. Wojnę najpierw trzeba wygrać, ale negocjacje akcesyjne muszą toczyć się równolegle. Implementacja Acquis UE w wielu aspektach (np. grupie artykułów dot. zielonej transformacji) będzie wprost sprzeczna z tym nadrzędnym celem: wygraniem wojny z Rosją. 

Na Sali konferencyjnej, pomimo częstych przerw w dostawie prądu i trwającego konfliktu zbrojnego, zebrało się ponad 200 działaczy ukraińskich i zagranicznych przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz reprezentantów organizacji międzynarodowych.  

Autorstwo zdjęć: Jan Honza. Wykorzystanie za zgodą Organizatora i Autora. 

Kategorie
Aktualności Relacje


Nasza działalność jest możliwa dzięki wsparciu naszych Darczyńców, zostań jednym z nich.

Zobacz wszystkie możliwości wsparcia

Wesprzyj Instytut, to dzięki naszym Darczyńcom wciąż się rozwijamy

Czytaj również

Czyżniewski_Turowski_Relacja z wizyty L.W. Reeda w Gdańsku

Relacje

Relacja z wizyty Lawrence’a W. Reeda w Gdańsku

Profesor Reed, który był w Polsce w dniach 22–26 kwietnia, odwiedził — jak sam przyznał, po raz pierwszy w życiu — nadmorski Gdańsk.

Aktualności

Relacja z przyjazdu prof. Huerty de Soto

W dniach 29-30 października roku 2009, mieliśmy zaszczyt gościć w Warszawie profesora Jesusa Huertę de Soto, autora książki „Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wizyty.

355512014_637700421727376_640840761398956585

Relacje

Relacja z wykładów Bryana Caplana w Polsce

Aż w trzech miastach wygłosił wykład „The Case Against Education”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.