Jednym z najważniejszych aspektów działania polskiego Instytutu Misesa jest nie tylko popularyzacja wiedzy ekonomicznej z zakresu Szkoły Austriackiej oraz klasycznie rozumiana praca naukowa realizowana przez badaczy z nim związanych, lecz również wspieranie rozwoju intelektualnego młodszych zwolenników tego paradygmatu. Tradycyjnie, władze instytutu, oprócz koordynacji klubów KASE, organizują tzw. seminaria zaawansowane realizowane na wzór tych, które prowadził sam Ludwig Von Mises.
Tym razem, w sobotę, 16 listopada, kilkanaście osób gościło w progach Uniwersytetu Wrocławskiego po to, aby gruntownie przedyskutować szereg wyselekcjonowanych artykułów o charakterze naukowym. Przez ponad osiem godzin uczestnicy seminarium intensywnie dyskutowali nad takimi tekstami jak What Should Economists Do? Jamesa M. Buchanana, czy artykułem autorstwa tegorocznych noblistów z ekonomii, Acemoglu, Johnsona oraz Robinsona pt. Reversal of Fortune: Geography and Institutions in the Making of the Modern World Income Distribution. Ponadto, intensywnie przeanalizowano przebieg słynnej debaty, którą na początku lat 30 XX wieku stoczyli Pietro Sraffa wraz z F.A. Hayekiem, skupiającej się na zagadnieniach teorii kapitału. Oprócz tego, dyskusji poddano wersję roboczą tekstu członka redakcji mises.pl Mateusza Czyżniewskiego pt. Observation and measurement in economics: Morgenstern, the Austrians, and the technical sciences, dotyczącego aspektów metodologicznych. Jak podkreślają członkowie Instytutu Misesa, ważnym jest, aby podczas seminariów dyskutowano nie tylko teksty opublikowanych już artykułów naukowych, ale również poddawano krytyce aktualnie opracowywane prace autorstwa Polskich austriaków, tak aby ich poziom merytoryczny był jak najwyższy. Tuż po zakończeniu dyskusji, uczestnicy seminarium w pełnym gronie udali się na tradycyjną integrację.
Podsumowując, tegoroczne seminarium było niezwykle udanym wydarzeniem. Należy tak uznać nie tylko z uwagi na wysoką frekwencję oraz dojrzały poziom dyskusji, ale również dlatego, że uczestnicy zjeżdżający do Wrocławia z całej Polski byli gotowi wziąć udział w tym całodniowym spotkaniu, biorąc na siebie lekturę niejednokrotnie zaawansowanych merytorycznie tekstów. Zgodnie z zapowiedzią dr Łukasza Jasińskiego oraz dr Mateusza Benedyka, tego typu spotkania mają wrócić na stałe do kalendarza Instytytu Misesa, a ich cykliczna organizacja ma być ponowną okazją do dyskusji nad trudnymi tematami z dziedziny ekonomii. Co oczywiste, cały zespół Instytutu Misesa zaprasza Państwa do wzięcia udziału w tegorocznym Zjeździe Austriackim, który odbędzie się siódmego grudnia w Toruniu! Serdecznie zapraszamy!