Powrót
Zatrudnienie

Holcombe: Czy czas pracy skróci się do czterech godzin?

1
Randall Holcombe
Przeczytanie zajmie 3 min
Holcombe_Czy-czas-pracy-skróci-się-do-czterech-godzin.png
Pobierz w wersji
PDF

Autor: Randall G. Holcombe
Źródło: mises.org
Tłumaczenie: Przemysław Rapka
Wersja PDF

Artykuł z 2017 roku

Niedawno Ryan McMaken skomentował wypowiedź chińskiego miliardera Jacka Ma, który twierdzi, że nasze wnuki będą pracować po cztery godziny dziennie. Zgadzam się z tym, co Ryan napisał o przewidywaniach pana Ma, opierając się na badaniach pokazujących, o ile godzin średnio skrócił się czas pracy w porównaniu do przeszłości. Jednak skupianie się na średnich może być mylące. Dzień roboczy nie skrócił się dla wszystkich i nie skróci się dla wielu ludzi.

Dla osób wykonujących pracę fizyczną albo tych, których praca polega tylko na stosowaniu się do poleceń przełożonych, krótszy dzień pracy jest osiągalny i prawdopodobnie pożądany. W przypadku pracowników umysłowych czas pracy powiększa ich kapitał ludzki przez co pracownicy umysłowi, którzy chcą się rozwijać, muszą pracować dłużej.

Kasjerzy i pracownicy na linii produkcyjnej mogą pracować krócej bez zmniejszenia swojej godzinnej produktywności, a jeśli krótszy czas pracy zmniejszy zmęczenie, to ich godzinna produktywność może nawet wzrosnąć. Natomiast wykonywanie takich prac jak prezes zarządu (CEO) nie może zostać podzielone bez zmniejszenia produktywności. Prezesi zarządu podejmują decyzje, które mają ogromny wpływ na kierunek firmy i im więcej czasu poświęcają na zbieranie informacji i ocenianie możliwości, tym bardziej są produktywni.

Produktywność pracownika często zależy od ukrytej wiedzy, która nie może być efektywnie przekazywana innym. Wtedy taki pracownik jest jedyną osobą, która tę wiedzę może wykorzystać. Osoby na tych stanowiskach nie mogą pracować krócej z taką samą produktywnością jak te pracujące dłużej.

Nawet sekretarki są bardziej produktywne, jeśli rozumieją, jak działa biuro i wiedzą, co się działo w ciągu dnia. Sekretarka, która spędza w biurze cały dzień, będzie lepiej rozumieć obowiązki, które wykonuje niż sekretarka przychodząca po południu, nie mająca pojęcia, co się działo w biurze rano.

Pracownicy umysłowi będą bardziej produktywni, jeśli będą pracować w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli pracownik pracujący osiem godzin nie może być zastąpiony przez dwóch pracowników pracujących po cztery godziny. Dzień roboczy nie skróci się dla ambitnych pracowników, którzy chcą zrobić karierę.

Dlaczego korporacje płacą tak wysokie pensje doświadczonym prezesom zarządów, którzy ukończyli szkoły dekady temu, zamiast nająć za mniejsze pieniądze osobę, która dopiero co ukończyła studia MBA na Harvardzie i ma bardziej aktualną edukację — jak to tylko możliwe? Ponieważ lata praktyki dostarczają ukrytej wiedzy, której nie da się zdobyć poprzez edukację. Osoba pracująca cztery godziny dziennie zdobędzie jedynie połowę doświadczenia kogoś, kto pracuje osiem godzin dziennie, a wiemy, że w niektórych zawodach normą jest praca po 60-70 godzin tygodniowo.

W przypadku niektórych zawodów 4-godzinny dzień roboczy jest bardzo możliwy, ale w przypadku zawodów wykorzystujących pracę umysłową wiele z nich wciąż będzie wymagać dłuższego czasu pracy.

Kategorie
Ekonomia pracy i demografia Teksty Tłumaczenia Zatrudnienie

Czytaj również

Block_W-obronie-łamistrajków

Zatrudnienie

Block: W obronie łamistrajków

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych opinii jest przekonanie o tym, że łamistrajk jest osobą godną pogardy.

Jasay_„Chleb-i-igrzyska”-we-współczesnym-państwie-opiekuńczym.jpg

Transfery społeczne

Jasay: „Chleb i igrzyska” we współczesnym państwie opiekuńczym

O przyczynach nieproduktywności.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze 1
platfus

Niekoniecznie. Są firmy, w których nie ma aż takiego nawału pracy biurowej, by pracować non stop. A w wielkich korporacjach pracuje tylu ludzi, że połowa nic nie robi lub udaje że coś robi. Ludzie bawią się potem w pasjansa by zabić nudę wolnego czasu. Podobnie w księgowości - im dłużej pracuje księgowa, tym trudniej jej nie popełnić błędu rachunkowego, co ma poważne konsekwencje dla firmy. Generalnie im mniejszy zarząd tym lepiej, bo rozrost takich etatów może doprowadzić firmę do bankructwa.

Odpowiedz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.